Fotovoltaika Seznam forumov Fotovoltaika
Uporabne informacije za postavitev sončne elektrarne.
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Gradbeno dovoljenje
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Fotovoltaika Seznam forumov -> Sončna elektrarna
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
milena



Pridružen/-a: 13.07. 2010, 10:27
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 13 Jul 2010 11:39    Naslov sporočila: Gradbeno dovoljenje Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
zanimajo me vaše izkušnje, ali ste potrebovali gradbeno dovoljenje za integrirano sončno elektrarno na strehi objekta?
Ena od informacij je bile celo, da mora imeti objekt uporabno dovoljenje, lastnik pa je fizična oseba.

Hvala za vsak dobronamerni podatek, saj se podatki precej razlikujejo.

Confused
milena
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miklavec



Pridružen/-a: 29.09. 2009, 12:24
Prispevkov: 11
Kraj: Okolica Ljubljane

PrispevekObjavljeno: 14 Jul 2010 08:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ko sem se sam zanimal o integrirani elektrarni (se pravi da je sklop ovoja stavbe - beri streha stavbe) so mi na Domsolarju razložili da potrebuješ gradbeno dovoljenje, za kaj več pa se zato nisem naprej zanimal.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Inpro22



Pridružen/-a: 14.07. 2010, 11:08
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 19 Jul 2010 09:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovana gospa Miklavec,
V Inpro 22 menimo, da ne glede na to ali je sončna elektrarna integrirana ali ne, potrebujete gradbeno dovoljenje. Več o tem najdete na spletnem naslovu:
http://www.inpro-projektiranje.si/vse-na-enem-mestu/projektiranje-clanki/161-soncne-elektrarne-gradbeno-dovoljenje.html

Za enostanovanjsko stavbo načeloma ne potrebujete uporabnega dovoljenja. (ZGO člen 101. - 3. odstavek)

Upamo, da smo vam pri vašem vprašanju pomagali. V kolikor boste imeli več vprašanj nas prosim kontaktirajte in vam bomo z veseljem pomagali.

Lepo pozdravljeni,
Inpro 22, projektiranje, svetovanje in inženiring
Parmova 41, 1000 Ljubljana
Tel: 059 037 440
www.inpro-projektiranje.si
_________________
Inpro 22, projektiranje, svetovanje in inženiring, d.o.o. Več na www.inpro-projektiranje.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Miklavec



Pridružen/-a: 29.09. 2009, 12:24
Prispevkov: 11
Kraj: Okolica Ljubljane

PrispevekObjavljeno: 19 Jul 2010 10:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zanimivo, da imamo glede tega različne podatke. Res je, da se glede tega ali je za postavitev elektrarne na stanovanjsko hišo potrebno gradbeno dovoljenje ali ne, krešejo mnenja, vendar sem sam pridobil lokacijsko informacijo (kar je prvi korak pri vsakem večjem posegu) in v kateri so pripisana določila iz Zakona o gradnji objektov, kjer so opisana investicijska vzdrževalna dela.

citat iz lokacijske informacije, ki jo je izdala MOL, oddelek za urejanje prostira:

"Med investicijska vzdrževalna dela spadajo zlasti:
- namestitev sončnega zbiralnika ali sončnih celic
- ...."

Ter še drugi citat iz istega vira:
"Redna vzdrževalna dela in investicijska vzdrževalna dela se lahko začnejo brez gradbenega dovoljenja."

Vse to temelji na ZGO-ju, tako da ne vidim razloga za pridobitev gradbenega dovoljenja za fotovoltaiko na strehi objekta. Ne vem komu naj sedaj verjamem, ali vam, ki ste podjetje, ki se tržno ukvarja s projektiranjem (od leta 2006) ali oddelku za urejanje prostora, ki je neprofitni mestni oddelek, ki je samo jasno ciiral zakon.

Ter še nekaj. Poznam kar nekaj elektraren, ki nimajo gradbenega dovoljenja in je vse uredu, ter že nekaj let obratujejo.

Seveda pa to velja samo za elektrarne na strehi objekta, za vse ostale pa se strinjam da je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Inpro22



Pridružen/-a: 14.07. 2010, 11:08
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 19 Jul 2010 14:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani g. Miklavec,
v Inpro 22 se strinjamo z vami, da v lokacijski informaciji, ki ste jo pridobili piše, da namestitev sončnih zbiralnikov ali sončnih celic za lastno uporabo spada pod investicijska vzdrževalna dela.


Za boljše razumevanje terminov podajamo dodatno razlago:
- s sončnim zbiralnikom ogrevamo vodo v objektu,
- namestitev sončnih celic pa se razume kot namestitev sončnih panelov za proizvodnjo električne energije za lastno porabo, brez priklopa na elektro distribucijsko omrežje!


Vendar opozarjamo, da sta uporabljena izraza iz lokacijske informacije sončni zbiralnik in sončne celice nekaj povsem drugega, kot fotonapetostna elektrarna.

Fotonapetostne elektrarne oz. sončne elektrarne so ELEKTRO ENERGETSKI OBJEKTI za proizvodnjo in prodajo električne energije in spadajo po Uredbi o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov, CC-SI, Ur.list št. RS 33/03, v CC-SI strukturo objektov pod številko 24205 DRUGI GRADBENI INŽENIRSKI OBJEKTI, ki niso razvrščeni drugje in zaradi tega v skladu s 2. členom Pravilnika o vrstah zahtevnih, manj zahtevnih in enostavnih objektov, o pogojih za gradnjo enostavnih objektov brez gradbenega dovoljenja in o vrstah del, ki so v zvezi z objekti in pripadajočimi zemljišč, Ur.list RS št. 114/2003, spadajo pod ZAHTEVNE OBJEKTE, za katere je ne glede na lokacijo postavitve (samostojna fotonapetostna elektrarna na zemljišču ali fotonapetostna elektrarna na strehi obstoječega objekta z že izdanim gradbenim dovoljenjem), zahtevano pridobiti GRADBENO DOVOLJENJE!


Zakon o graditvi objektov (ZGO-1), Uradni list RS, št. 110/2002 z dne 18. 12. 2002 in vse nadaljnje spremembe zakona definirajo:
- redna vzdrževalna dela, ki pomenijo izvedbo manjših popravil in del na objektu ali v prostorih, ki se nahajajo v objektu, kot so prepleskanje, popravilo vrat, oken, zamenjava poda, zamenjava stavbnega pohištva s pohištvom enakih dimenzij in podobno ter s katerimi se NE spreminja zmogljivost inštalacij, opreme in tehnoloških naprav, NE posega v konstrukcijo objekta in tudi ne spreminja zmogljivosti, velikosti, namembnosti in zunanjega videza objekta in
- investicijska vzdrževalna dela, ki pomenijo izvedbo popravil, gradbenih, inštalacijskih in obrtniških del ter izboljšav, ki sledijo napredku tehnike, z njimi pa se NE posega v konstrukcijo objekta in tudi NE spreminja njegove zmogljivosti, velikosti, namembnosti in zunanjega videza, inštalacije, napeljave, tehnološke naprave in oprema pa se posodobijo oziroma izvedejo druge njihove izboljšave;



Pri izvedbi projekta fotonapetostnih elektrarn predviden poseg v konstrukcijo objekta (zaradi dodatne obtežbe, ki znaša minimalno 27 kg/m2, tudi pri vgradnji panelov na streho in ne samo pri integrirani izvedbi) in priključitev na nov elektro priključek preko katerega proizvedeno električno energijo prodajamo v distribucijsko omrežje.


Glede na definicijo rednih vzdrževalnih del in investicijsko vzdrževalnih del, je za izvedbo fotonapetostne elektrarne potrebno pridobiti GRADBENO DOVOLJENJE!


Strinjamo se tudi, da obstajajo sončne elektrarne, ki so bile postavljene brez gradbenega dovoljenja in so vse do danes delovale brez problema, vendar je žal v Sloveniji pri izvedbi tovrstnih investicij bilo v preteklosti kar nekaj zmede. Po uskladitvi in detaljni proučitvi veljavnih zakonov je za fotonapetostne elektrarne, ki proizvedeno električno energijo prodajajo v elektro distribucijsko omrežje, potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje. Zakon o graditvi objektov ZGO-1 je v veljavi od leta 2002, zato so vse do sedaj izvedene fotonapetostne elektrarne, ki nimajo izdanega ustreznega gradbenega dovoljenja, nelegalne gradnje!

INPRO 22 d.o.o. www.inpro-projektiranje.si
_________________
Inpro 22, projektiranje, svetovanje in inženiring, d.o.o. Več na www.inpro-projektiranje.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bo



Pridružen/-a: 27.08. 2008, 14:25
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: 08 Sep 2010 18:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani gospodje iz INPRO 22. Pravilno se mi zdi, da v tržnem gospodarstu skušate povečati svoje poslovanje, vendar ne na ta način!

Vaše citiranje zakonodaje je milorečeno prirejeno saj jo razlagate kar po svoje.

Na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) so v odgovoru Združenju slovenske fotovoltaične industrije (ZSFI) dejali, da predpisi s področja graditve objektov v določenih primerih omogočajo namestitev sončnega zbiralnika ali sončnih celic brez gradbenega dovoljenja, v določenih primerih pa je gradbeno dovoljenje potrebno.

V ZSFI pa pravijo, da to ne drži. Kot pravijo, je sončna elektrarna zgolj skupek sončnih celic in da uredba o vrstah objektov glede na zahtevnost eksplicitno določa, da med investicijska vzdrževalna dela spadajo zlasti … namestitev sončnega zbiralnika ali sončnih celic … Zato naj bi šlo le za investicijska dela, za katera ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja.

Kot pravijo se v ZSFI zaradi namestitve sončne elektrarne na objekt ne spremeni njegov zunanji videz, saj že uredba predvideva spremembo zunanjega videza. Namestitev SE tudi ne posega v konstrukcijo objekta, saj so celice na objekt zgolj postavljene, niti se ne spremeni zmogljivost ali namembnost objekta. S tem so po mnenju ZSFI izpolnjeni vsi pogoji, da se delo obravnava po pravilih za investicijska vzdrževalna dela, za katera pa ni treba dobiti gradbenega dovoljenja.

Na MOP so v uradnem obvestilu zapisali, da bi bilo gradbeno dovoljenje potrebno za objekte, ki so v slabem stanju in so zaradi gradnje SE potrebni rekonstrukcije.

V primeru, da se fotonapetostna elektrarna gradi na obstoječem, starejšem objektu, to skoraj praviloma predstavlja dodatno še rekonstrukcijo starega objekta, ob tem se v mnogih primerih tudi spremeni zunanji videz objekta. Zakon o graditvi objektov določa, da je za rekonstrukcijo objekta potrebna pridobitev gradbenega dovoljenja ( tako pravijo na MOP).

Ali je za gradnjo treba pridobiti gradbeno dovoljenje, pa ugotavlja inšpektor.

Iz navedenega sledi, da vkolikor se SE postavlja na starem objektu oz. objektu potrebnem rekonstrukcije, je potrebno gradbeno dovoljenje. To je tudi logično, saj je potrebno gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo.
Vkolikor pa se SE postavlja na novejšem objektu, pa za to ni potrebno gradbeno dovoljenje.

Nadalje: MOP je marca letos napisalo mnenje, da je nameščanje fotovoltaičnih naprav na obstoječih objektih ali ob njih možno v okviru investicijskih vzdrževalnih del brez omejitve glede na površino ali moč naprave. V dopisu je takrat ministrstvu tudi zapisalo, da je gradbeno dovoljenje potrebno samo v primeru, če se posega v konstrukcijo obstoječega objekta, kar presodi za to usposobljen strokovnjak. OZIROMA ( URADNO MNENJE MOP):
Namestitev sončnega zbiralnika ali sončnih celic na objektu ali za potrebe objekta sodi med investicijska vzdrževalna dela, tako da zanjo ob določenih pogojih - npr. če ne posega v konstrukcijo objekta, ne spreminja njegove velikosti in zunanjega videza - ni potrebno gradbeno dovoljenje. V vseh drugih primerih pa je gradbeno dovoljenje potrebno tudi, če se postavlja sončna elektrarna na obstoječi objekt

Torej; na povprečni družinski hiši, kjer nameravamo postaviti SE, sončne celice ne posegajo v konstrukcijo objekta ( kar ne! ), ne spreminjajo njegove velikosti ( kar ne! ) in zunanjega videza ( kar ne! ) ni potrebno gradbeno dovoljenje.

Za investicijska vzdrževalna dela je pa potrebna samo lokacijska informacija in v tem primeru je za postavitev SE potrebna le lokacijska informacija.

Gospodje iz Inpro 22, nalijte ljudem čistega vina!

P.S. Osebno pa bom, vkolikor se bo zakon začel dosledno izvajati, vložil tožbo zaradi gospodarske škode na MOP in osebno tožbo inšpektorja ali odgovorno osebo, ki bo podpisana pod odločbo. Prav je, da odškodninsko odgovarjajo tisti, ki so podpisani pod odločbe.
_________________
bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Inpro22



Pridružen/-a: 14.07. 2010, 11:08
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 11 Sep 2010 11:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spoštovani g. »Bojan« v Inpro 22 razumemo, da je klasičen postopek pridobitve gradbenega dovoljenja za manjše sisteme preveč kompleksen in bi bilo potrebno razmišljati o določenih poenostavitvah ali izjemah. Določene spremembe se trenutno dogajajo, zadeve se odvijajo, v katero smer bo zadeva šla se še ne ve. Sončne elektrarne so energetski objekt, zato sodijo v resor pristojen za področje energetike, ti bodo mogoče za take objekte sprejeli posebne predpise.

Prosim, da razumete, da nam v nobenem primeru ni v interesu napačno interpretirati Zakon o graditvi objektov, ker smo navsezadnje tudi sami ponudnik izvedbe integriranih fotonapetostnih sistemov, pač pa želimo vsem, ki se odločajo za investicijo v fotonapetostne elektrarne, glede na razmere in sedanje definicije zakonov, ponuditi pomoč in kar se da olajšati proces pridobitve zahtevanega gradbenega dovoljenja.

Trenutno smo na Sejmu MOS v Celju, tako da vas vabimo, da nas obiščete. Na sejmu vam bomo v sklopu zastonj svetovalnih ur dodatno pojasnili zakonska izhodišča in razloge za sedanje odločitve MOP-a. Prav tako pa vam bomo z veseljem predstavili našo ponudbo!

Lepo vas pozdravljam, Sedin Kumalič, Inpro 22 d.o.o. www.inpro-projektiranje.si
_________________
Inpro 22, projektiranje, svetovanje in inženiring, d.o.o. Več na www.inpro-projektiranje.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bo



Pridružen/-a: 27.08. 2008, 14:25
Prispevkov: 5

PrispevekObjavljeno: 14 Sep 2010 19:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Postopek pridobivanja dovoljenj za manše sisteme ni kompleksen, ker zajema ( komentiram samo gradbeni del !) pridobitev lokacijske informacije, kar je zelo enostavno.

ZGO interpretirate v skladu z vašimi željami, ker ( na žalost ) to dopušča. Priznam, da je nedorečen, vendar v tem primeru velja dosedanje stanje ( ko ni bilo potrebno gradbeno dovoljenje! ).
Da je možna različna interpretacija, dokazuje že pravno mnenje MOP in ministrstva za gospodarstvo, ki je različno ter mnenje MOP, da lahko "vsak izdela svoje pravno mnenje".

Hvala za povabilo, vendar zaradi službenih obveznosti v tujini MOSa ne bom mogel obiskati. Zahvaljujem se vam tudi za brezplačne svetovalne ure, vendar mislim, da jih ne potrebujem, saj desetletja delam na področju energetike, (tudi v tujini ), imam pa tudi sončno elektrano.
Zakonska določila zelo dobro poznam, razloge za sedanje odločitve MOPa pa ne bi komentiral (vzelo bi preveč prostora in ta tema ne spada semkaj).

Ostalim bralcem na forumu pa svetujem, da pošljejo kakšen mail na vlado ali MOP ter izrazijo svoje menje o gradbenih dovoljenjih....Nenazadnje jih preko davkov plačujemo, da delajo prav in za nas.
_________________
bojan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ekica



Pridružen/-a: 18.09. 2010, 23:45
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 18 Sep 2010 23:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Žal moram rečt, da bo treba sledit spremembam!
Tudi sama sem že zmedena z temi zadevami in več ne vem kako in kaj.
Delam namreč v tem, saj urejam papirje za stranke, in je vska dan nekaj drugače. Na Bisolu trdijo tako, država pa nam daje takšen udarec;
http://www.sodo.si/_files/279/brusura_koristni_nasveti.pdf
http://www.sodo.si/druzba_sodo/aktualno/clanek?aid=85

Čigava volja bo obveljala??!!
Pa še veliko presenečnje pripravljajo z 01.10.2010, vendar upam, da so podatki netočni!

Lp.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marek



Pridružen/-a: 23.01. 2010, 12:48
Prispevkov: 19

PrispevekObjavljeno: 21 Sep 2010 21:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ekica je napisal/a:
Žal moram rečt, da bo treba sledit spremembam!
Tudi sama sem že zmedena z temi zadevami in več ne vem kako in kaj.
Delam namreč v tem, saj urejam papirje za stranke, in je vska dan nekaj drugače. Na Bisolu trdijo tako, država pa nam daje takšen udarec;
http://www.sodo.si/_files/279/brusura_koristni_nasveti.pdf
http://www.sodo.si/druzba_sodo/aktualno/clanek?aid=85

Čigava volja bo obveljala??!!
Pa še veliko presenečnje pripravljajo z 01.10.2010, vendar upam, da so podatki netočni!

Lp.


kakšno presenečenje pripravljajo?

In kaj je narobe s temi navodili, ki jih je objavil Borzen? Ker navajate "država pa nam daje takšen udarec." Kakšen udarec?

lp!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Inpro22



Pridružen/-a: 14.07. 2010, 11:08
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 22 Sep 2010 14:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V Inpro 22 smo vam pripravili malo daljši odgovor:

Na spodnji povezavi je nov predlog Uredbe o dopolnitvah o energetski infrastrukturi, ki je bil objavljen na portalu MG 16.09.2010.
http://www.mg.gov.si/si/splosno/cns/novica/article/12134/7431/8c62088648/

S predlaganimi dopolnitvami se naj bi odpravili zapleti glede izvedbe projektov sončnih elektrarn in dileme glede zahtev Ministrstva za okolje in prostor v zvezi s upravnim postopkom za pridobitev ustreznih soglasij za izvedbo sončnih elektrarn.

S predlogom bodo postale sončne elektrarne 'enostavne naprave za proizvodnjo električne energije', ki se lahko montirajo brez pridobljenega gradbenega dovoljenja.

Predlog prav tako obravnava in določa posebne zahteve, za katerih upoštevanje mora poskrbeti investitor takšnih naprav.
Pogoji za gradnjo in uporabo infrastrukture so natančno definirani v 23.b členu Uredbe, kjer je definirano, da gradbeno in uporabno dovoljenje ni potrebno, med drugim tudi za enostavne naprave za proizvodnjo električne energije, kamor spadajo naprave, ki proizvajajo električno energijo s pomočjo sončne energije z nazivno električno močjo do vključno 1 MW, ki pa morajo izpolnjevati še naslednje zahteve:

• Da se enostavna naprava montira na ali v obstoječ, legalno zgrajen objekt ali tik ob njem oziroma v okviru zemljišča, na katerem stoji legalno zgrajen objekt, njena oddaljenost od takšnega objekta in njena višina pa da ne presega 10 metrov, njena tlorisna površina pa da ne presega 20 % zazidane površine objekta; (za točno razlago pojma ZAZIDANA POVRŠINA OBJEKTA GLEJ: http://zaps.si/img/admin/file/DSI/SIST%209836.pdf (Zazidana površina je površina zemljišča, ki ga pokrivajo dokončane stavbe. Zazidano površino določa projekcija zunanjih dimenzij stavbe na zemljišče.)

• Da se v primeru montaže enostavne naprave na obstoječi objekt pred začetkom del izdela statična presoja, s katero se dokaže, da zaradi dodatne obremenitve njegove konstrukcije ne bo ogrožena mehanska odpornost in stabilnost. Statično presojo lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;

• Da se v primeru montaže enostavne naprave na obstoječi objekt, za katerega se v skladu s predpisi, ki urejajo požarno varnost, šteje za požarno ogroženi objekt, pred začetkom del izdela študija požarne varnosti, s katero se dokaže, da požarna varnost objekta ne bo za medresorsko uskladitev 7 ogrožena. Študijo požarne varnosti lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za izdelovalca v skladu s predpisi, ki urejajo študijo požarne varnosti;

• Da se v primeru montaže enostavne naprave na obstoječi objekt pred začetkom del izdela presoja, iz katere izhaja, da je zaščita pred delovanjem strele in zagotovitev varnosti nizkonapetostnih električnih inštalacij in naprav v skladu s predpisi, ki urejajo zaščito pred delovanjem strele in nizkonapetostnih električnih inštalacij v stavbah (v nadaljnjem besedilu: presoja o zaščiti pred strelami). Presojo o zaščiti pred strelami lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;

• Da se v primeru, če leži zemljišče z obstoječim objektom na območju, ki se skladno s predpisi s področja varstva okolja razvršča v območje II. ali III. stopnje varstva pred hrupom, pred začetkom del za enostavne naprave z rotirajočimi deli izdela presoja o zagotovljenih tehničnih in konstrukcijskih ukrepih za zmanjševanje širjenja hrupa, s katero se dokaže, da bo obratovanje enostavne naprave izpolnjevalo zahteve, ki so določene za nov vir hrupa v predpisih s področja varstva okolja (v nadaljnjem besedilu: presoja o zaščiti pred hrupom). Presojo o zaščiti pred hrupom lahko izdela oseba, ki skladno s predpisi s področja varstva okolja izpolnjuje pogoje za izvajalca ocenjevanja hrupa;

• Da ima investitor za objekt oziroma zemljišče, na katerem se namerava izvajati montaža, pridobljeno pravico graditi.

• Če leži zemljišče objekta, na katerem naj bi bila montirana enostavna naprava, na območju varovalnega pasu ali varovanem oziroma zavarovanem območju, mora investitor pridobiti soglasja pristojnega organa oziroma službe.


Glede na zgoraj navedeno bo nova Uredba o energetski infrastrukturi omogočala poenostavitev postopka za izvedbo in montažo elektrarn, ki ne bodo presegale cca. 20% strešne površine, kar pomeni, da predlog Uredbe po naši oceni poenostavlja samo gradnjo manjših elektrarn do nazivne moči maksimalno 5 kWp. Za ostale projekte, kjer investitor želi, oz. je izkoristil celotno ali vsaj večji del strešne površine, torej več kot 20% zazidane površine objekta, pa postopek in zahteve Ministrstva za okolje in prostor ostajajo nespremenjene.

Na kratko: za vsaj 99% vseh izvedenih in bodočih investicij v sončne elektrarne, je in bo potrebno pridobiti GRADBENO DOVOLJENJE v skladu z Zakonom o graditvi objektov.

Lep pozdrav, Inpro 22 d.o.o.
Pripravljamo vso potrebno projektno dokumentacijo za vse vrste sončnih elektrarn. Več na www.inpro-projektiranje.si
_________________
Inpro 22, projektiranje, svetovanje in inženiring, d.o.o. Več na www.inpro-projektiranje.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sdspecy



Pridružen/-a: 27.09. 2010, 16:41
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 27 Sep 2010 17:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nevem, a sem edini, ki slednjo alinejo predloga uredbe, navajam:
"da se enostavna naprava montira na ali v obstoječ, legalno zgrajen objekt ali tik ob njem
oziroma v okviru zemljišča, na katerem stoji legalno zgrajen objekt, njena oddaljenost od
takšnega objekta in njena višina pa da ne presega 10 metrov, njena tlorisna površina pa da
ne presega 20 % zazidane površine objekta;
"

zastopi tako, da teh 20% velja v primeru, ko se PV moduli postavljajo poleg objekta, v primeru, ko pa se montirajo v sklopu objekta, pa ne?!?

Sem mislil, da besedica o.z presojni člen "ali" pomeni ločevanje, neodvistnost navedb pred in po vezaju, pa sem očitno šprical slovnico v osnovni oz. srednji šoli... :S

Vir:
http://m.anyterm.info/praslon.php?beseda=ali&fields%5B%5D=1&fields%5B%5D=2&fields%5B%5D=3&chk%5B%5D=4
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bosty



Pridružen/-a: 20.07. 2009, 09:07
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: 05 Okt 2010 21:02    Naslov sporočila: Gradbeno Odgovori s citatom

sdspecy je napisal/a:
Nevem, a sem edini, ki slednjo alinejo predloga uredbe, navajam:
"da se enostavna naprava montira na ali v obstoječ, legalno zgrajen objekt ali tik ob njem
oziroma v okviru zemljišča, na katerem stoji legalno zgrajen objekt, njena oddaljenost od
takšnega objekta in njena višina pa da ne presega 10 metrov, njena tlorisna površina pa da
ne presega 20 % zazidane površine objekta;
"

zastopi tako, da teh 20% velja v primeru, ko se PV moduli postavljajo poleg objekta, v primeru, ko pa se montirajo v sklopu objekta, pa ne?!?

Sem mislil, da besedica o.z presojni člen "ali" pomeni ločevanje, neodvistnost navedb pred in po vezaju, pa sem očitno šprical slovnico v osnovni oz. srednji šoli... :S

Vir:
http://m.anyterm.info/praslon.php?beseda=ali&fields%5B%5D=1&fields%5B%5D=2&fields%5B%5D=3&chk%5B%5D=4


Čisto pravilno si razlagaš.
GRADBENO za montažo na streho NI potrebno če so upoštevani tudi sledeči pogoji - (spodaj odgovor z MOP ki si zasluži javno objavo in pohvalo za hiter odgovor).
""""""""""""""""""""""""
Veljavna dikcija o teh 20% je takšna, da tlorisna površina naprave, v vašem primeru sončnic celic, na zemljišču ne presega 20 % zazidane površine zemljišča.

Za takšno napravo, kot jo opisujete (80 m2 (11 kW) na strehi na 100 m2 veliki hiši o.p.) , ni potrebno gradbeno dovoljenje, vendar samo, če so zanjo izpolnjene tudi naslednje zahteve:

1. da se enostavna naprava montira na ali v obstoječo stavbo ali gradbeni inženirski objekt, zgrajen v skladu s predpisi, ki urejajo graditev (v nadaljnjem besedilu: zgradba) ali da se enostavna naprava montira tik ob zgradbi oziroma na stavbnem zemljišču, na katerem stoji zgradba, odmik od takšne zgradbe in višina enostavne naprave pa da ne presega višine zgradbe, njena tlorisna površina na zemljišču pa da ne presega 20 % zazidane površine zemljišča, pri čemer pa montaža takšne naprave ne sme biti v nasprotju s prostorskimi akti. Preveritev, ali montaža enostavne naprave ni v nasprotju s prostorskimi akti, izvede investitor s pomočjo lokacijske informacije, lahko pa tudi posameznik, ki izpolnjuje pogoje za izdelovalca prostorskega akta ali za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;
2. da se v primeru montaže enostavne naprave na ali v zgradbo pred začetkom del izdela statična presoja, s katero se dokaže, da zaradi dodatne obremenitve njene konstrukcije ne bo ogrožena mehanska odpornost in stabilnost. Statično presojo lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;
3. da se ob montaži enostavne naprave na obstoječi objekt, za katerega se skladno s predpisi, ki urejajo požarno varnost, šteje za požarno manj zahtevno stavbo ali požarno zahtevno stavbo ali za objekt, za katerega je obvezna izdelava študije požarne varnosti, pred začetkom del izdela presoja, s katero se dokaže, da se zaradi navedene montaže požarna varnost objekta ne bo zmanjšala. Presojo za požarno manj zahtevno stavbo lahko izdela odgovorni projektant, ki je vpisan v imenik odgovornih projektantov v skladu z zakonom o graditvi objektov, za požarno zahtevno stavbo ali za objekt, za katerega je obvezna izdelava študije požarne varnosti pa odgovorni projektant, ki sme izdelati študijo požarne varnosti;
4. da se v primeru montaže enostavne naprave na ali v zgradbo pred začetkom del izdela presoja, iz katere izhaja, da je zaščita pred delovanjem strele in zagotovitev varnosti nizkonapetostnih električnih inštalacij in naprav v skladu s predpisi, ki urejajo zaščito pred delovanjem strele in nizkonapetostnih električnih inštalacij v stavbah (v nadaljnjem besedilu: presoja o zaščiti pred strelami). Presojo o zaščiti pred strelami lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;
5. da se v primeru, če leži zemljišče z zgradbo na območju, ki se skladno s predpisi s področja varstva okolja razvršča v območje II. ali III. stopnje varstva pred hrupom, pred začetkom del za enostavne naprave z rotirajočimi deli izdela presoja o zagotovljenih tehničnih in konstrukcijskih ukrepih za zmanjševanje širjenja hrupa, s katero se dokaže, da bo obratovanje enostavne naprave izpolnjevalo zahteve, ki so določene za nov vir hrupa v predpisih s področja varstva okolja (v nadaljnjem besedilu: presoja o zaščiti pred hrupom). Presojo o zaščiti pred hrupom lahko izdela oseba, ki skladno s predpisi s področja varstva okolja izpolnjuje pogoje za izvajalca ocenjevanja hrupa;
6. da je v primeru, če leži zemljišče z zgradbo, na ali v kateri oziroma ob kateri naj bi bila montirana enostavna naprava, na območju, ki je s posebnimi predpisi opredeljeno kot varovalni pas ali varovano območje, pridobljeno soglasje pristojnega organa oziroma službe (v nadaljnjem besedilu: preveritev o morebitnem obstoju varovanja). Preveritev o morebitnem obstoju varovanja lahko izvede posameznik, ki izpolnjuje pogoje za izdelovalca prostorskega akta ali za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;
7. da ima investitor za zgradbo oziroma zemljišče, na katerem se namerava izvajati montaža enostavne naprave, pridobljeno pravico graditi ter soglasje lastnikov sosednjih zemljišč, koliko se montaža izvaja na zemljišču ob zgradbi v oddaljenosti manj kot 1,5 m od meje sosednjih zemljišč.
""""""""""""""""""""

torej dilem ni več - potrebujete pa projektanta za statično presojo ter strelovod in pa seveda sodelovanje elektro distributerja - kar pa vse skupaj bo bistveno ceneje kot pa izdaja gradbenega---

Bosty
_________________
www.ABCShop.si
NAJUGODNEJŠA PONUDBA v SLOVENIJI
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Inpro22



Pridružen/-a: 14.07. 2010, 11:08
Prispevkov: 7
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 19 Okt 2010 14:26    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se opravičujemo za pozen odgovor. Res je! Prišlo je do sprememb in odprave nejasnosti, tudi na pobudo Inpro 22 d.o.o.!

V skladu z novo Uredbo o dopolnitvah Uredbe o energetski infrastrukturi, Uradni list RS št. 75/2010, z dne 24.09.2010, stran 11030, se je postopek za pridobitev ustreznih dovoljen za montiranje in priključevanje enostavnih naprav, kamor spadajo tudi sončne elektrarne, oz. naprave, ki proizvajajo električno energijo s pomočjo sončne energije z nazivno električno močjo do vključno 1 MW, poenostavil. Zahtevana dokumentacija je natančno definirana v 23.a. členu. Bistvena sprememba glede na prejšnje zahteve Ministrstva za okolje in prostor, MOP RS je, da za montiranje in priključevanje sončnih elektrarn do 1 MW ni več potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja.

Kljub temu pa je v skladu s pogoji, ki so navedeni v 23.a členu predmetne Uredbe, še vedno potrebno izdelati skoraj identičen obseg dokumentacije, ki je bila zahtevana v predhodnem postopku, ko je še bilo za montiranje in priključevanje enostavnih naprav – sončnih elektrarn, potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje.

Pogoje za montiranje in priključevanje enostavnih naprav na elektroenergetsko omrežje (23.a člen), podajamo v nadaljevanju:
Montiranje naprav, ki proizvajajo električno energijo iz obnovljivih virov energije in iz soproizvodnje toplote in električne energije z visokim izkoristkom, se v skladu s predpisi, ki urejajo graditev, šteje za investicijska vzdrževalna dela, če so takšne naprave v skladu s to uredbo uvrščene med enostavne naprave za proizvodnjo električne energije (v nadaljnjem besedilu: enostavne naprave, glej 23.b člen Uredbe o dopolnitvah Uredbe o energetski infrastrukturi) in izpolnjujejo še naslednje zahteve:

1. da se enostavna naprava montira na ali v obstoječo stavbo ali gradbeni inženirski objekt, zgrajen v skladu s predpisi, ki urejajo graditev (v nadaljnjem besedilu: zgradba) ali da se enostavna naprava montira tik ob zgradbi oziroma na stavbnem zemljišču, na katerem stoji zgradba, odmik od takšne zgradbe in višina enostavne naprave pa ne presega višine zgradbe, njena tlorisna površina na zemljišču pa ne presega 20% zazidane površine zemljišča, pri čemer pa montaža takšne naprave ne sme biti v nasprotju s prostorskimi akti. Preveritev, ali montaža enostavne naprave ni v nasprotju s prostorskimi akti, izvede investitor s pomočjo lokacijske informacije, lahko pa tudi posameznik, ki izpolnjuje pogoje za izdelovalca prostorskega akta ali za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev (glej: ZGO-1, Uradni list RS, št. 110/2002 z dne 18. 12. 2002 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2002110&stevilka=5387, 45. člen);

2. da se v primeru montaže enostavne naprave na ali v zgradbo pred začetkom del izdela statična presoja, s katero se dokaže, da zaradi dodatne obremenitve njene konstrukcije ne bo ogrožena mehanska odpornost in stabilnost. Statično presojo lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev (glej: ZGO-1, Uradni list RS, št. 110/2002 z dne 18. 12. 2002 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2002110&stevilka=5387, 45. člen);

3. da se ob montaži enostavne naprave na obstoječi objekt, za katerega se skladno s predpisi, ki urejajo požarno varnost, šteje za požarno manj zahtevno stavbo ali požarno zahtevno stavbo ali za objekt, za katerega je obvezna izdelava študije požarne varnosti, pred začetkom del izdela presoja, s katero se dokaže, da se zaradi navedene montaže požarna varnost objekta ne bo zmanjšala (glej: Pravilnik o požarni varnosti v stavbah, Uradni list RS, št. 31/2004 z dne 31.03.2004 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200431&stevilka=1359, 11. člen in prilogo št. 1). Presojo za požarno manj zahtevno stavbo lahko izdela odgovorni projektant, ki je vpisan v imenik odgovornih projektantov v skladu z zakonom o graditvi objektov (glej: ZGO-1, Uradni list RS, št. 110/2002 z dne 18. 12. 2002 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2002110&stevilka=5387, 45. člen), za požarno zahtevno stavbo ali za objekt, za katerega je obvezna izdelava študije požarne varnosti pa odgovorni projektant, ki sme izdelati študijo požarne varnosti (glej: Pravilnik o požarni varnosti v stavbah, Uradni list RS, št. 31/2004 z dne 31.03.2004 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200431&stevilka=1359, 12. člen);

4. da se v primeru montaže enostavne naprave na ali v zgradbo pred začetkom del izdela presoja, iz katere izhaja, da je zaščita pred delovanjem strele in zagotovitev varnosti nizkonapetostnih električnih inštalacij in naprav v skladu s predpisi, ki urejajo zaščito pred delovanjem strele in nizkonapetostnih električnih inštalacij v stavbah (v nadaljnjem besedilu: presoja o zaščiti pred strelami). Presojo o zaščiti pred strelami lahko izdela posameznik, ki izpolnjuje pogoje za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev;

5. da se v primeru, če leži zemljišče z zgradbo na območju, ki se skladno s predpisi s področja varstva okolja razvršča v območje II. ali III. stopnje varstva pred hrupom, pred začetkom del za enostavne naprave z rotirajočimi deli izdela presoja o zagotovljenih tehničnih in konstrukcijskih ukrepih za zmanjševanje širjenja hrupa, s katero se dokaže, da bo obratovanje enostavne naprave izpolnjevalo zahteve, ki so določene za nov vir hrupa v predpisih s področja varstva okolja (v nadaljnjem besedilu: presoja o zaščiti pred hrupom). Presojo o zaščiti pred hrupom lahko izdela posameznik, ki skladno s predpisi s področja varstva okolja izpolnjuje pogoje za izvajalca ocenjevanja hrupa;

6. da je v primeru, če leži zemljišče z zgradbo, na ali v kateri oziroma ob kateri naj bi bila montirana enostavna naprava, na območju, ki je s posebnimi predpisi opredeljeno kot varovalni pas ali varovano območje, pridobljeno soglasje pristojnega organa oziroma službe (v nadaljnjem besedilu: preveritev o morebitnem obstoju varovanja). Preveritev o morebitnem obstoju varovanja lahko izvede posameznik, ki izpolnjuje pogoje za izdelovalca prostorskega akta ali za odgovornega projektanta v skladu s predpisi, ki urejajo graditev; (v skladu z navedeno zahtevo je potrebno izdelati idejno zasnovo in vodilno mapo v skladu s Pravilnikom o projektni dokumentaciji , Uradni list RS, št. 55/2008 z dne 04.06.2008 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200855&stevilka=2336, 6. in 10. člen);

7. da ima investitor za zgradbo oziroma zemljišče, na katerem se namerava izvajati montaža enostavne naprave, pridobljeno pravico graditi. Za takšno dokazilo lahko šteje samo:
- izpisek iz zemljiške knjige, iz katerega izhaja, da ima investitor na določeni nepremičnini lastninsko ali kakšno drugo stvarno oziroma obligacijsko pravico (glej: Stvarnopravni zakonik-SPZ, Uradni list RS, št. 87/2002, z dne 17.10.2002 in ustrezne dopolnitve, http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200287&stevilka=4360), ki mu omogoča gradnjo oziroma izvajanje del na takšni nepremičnini, ali
- notarsko overjena pogodba z dokazilom o vložitvi predloga za vpis pogodbe o pridobitvi lastninske ali kakšne druge stvarne oziroma obligacijske pravice na določeni nepremičnini v zemljiško knjigo, ki investitorju dovoljuje gradnjo oziroma izvajanje del na takšni nepremičnini, ali
- druga listina, ki v skladu z zakonom izkazuje pravico graditi oziroma izvajati dela na določeni nepremičnini,
ter soglasje lastnikov sosednjih zemljišč, koliko se montaža izvaja na zemljišču ob zgradbi v oddaljenosti manj kot 1,5 m od meje sosednjih zemljišč.

Kljub zgoraj navedenemu in dejstvu, da za montiranje in priključevanje enostavnih naprav – sončnih elektrarn do 1 MW ni več zahtevano gradbeno dovoljenje, pa je naše mnenje, mnenje resnejših investitorjev in ponudnikov izvedbe sončnih elektrarn 'na ključ', prav tako je tudi mnenje odgovornih oseb na kar nekaj Upravnih enotah v Sloveniji in večjih bankah, da je za vse večje investicije smiselno zahtevano dokumentacijo, ki jo moramo izdelati v skladu z novo Uredbo, predložiti na upravno enoto in pridobiti gradbeno dovoljenje.

V našem podjetju vam ponujamo izdelavo vse zahtevane dokumentacije, prav tako pa brezplačno izvedemo upravni postopek do pridobitve gradbenega dovoljenja, za klasične sončne elektrarne, montirana na obstoječo strešno konstrukcijo.

Posebnost je v postopku za izvedbo integriranih sončnih elektrarn, ki nadomestijo klasično strešno kritino. Za te sisteme, ki so sestavni del ponudbe Inpro 22 d.o.o., pa je v skladu z Uredbo o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije, ki v 14. členu predvideva višjo podporo za integrirane elektrarne, ki pa morajo biti zgrajene skladno z drugim odstavkom 14. člena Uredbe o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije, Uradni list RS, št. 37/09, 53/09, 68/09, 76/09. Glavni pogoji so, da je elektrarna sestavni del ovoja stavbe (streha, fasada, …) ter da je zanje skupaj s stavbo izdano gradbeno dovoljenje za novogradnjo ali rekonstrukcijo objekta. Stavba je objekt z enim ali več prostori, v katere človek lahko vstopi in so namenjeni prebivanju ali opravljanju dejavnosti.

V kolikor razmišljate o investiciji v sončno elektrarno nas lahko pokličete na 059 037 440
ali pišete na info@inpro-projektiranje.si , Inpro 22 d.o.o.
www.inpro-projektiranje.si

_________________
Inpro 22, projektiranje, svetovanje in inženiring, d.o.o. Več na www.inpro-projektiranje.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bosty



Pridružen/-a: 20.07. 2009, 09:07
Prispevkov: 2

PrispevekObjavljeno: 20 Okt 2010 12:01    Naslov sporočila: Gradbeno Odgovori s citatom

Inpro22 je napisal/a:


Kljub zgoraj navedenemu in dejstvu, da za montiranje in priključevanje enostavnih naprav – sončnih elektrarn do 1 MW ni več zahtevano gradbeno dovoljenje, pa je naše mnenje, mnenje resnejših investitorjev in ponudnikov izvedbe sončnih elektrarn 'na ključ', prav tako je tudi mnenje odgovornih oseb na kar nekaj Upravnih enotah v Sloveniji in večjih bankah, da je za vse večje investicije smiselno zahtevano dokumentacijo, ki jo moramo izdelati v skladu z novo Uredbo, predložiti na upravno enoto in pridobiti gradbeno dovoljenje.



Žal moram posredovat tukaj - resna UE NE SME in NE MORE izdati gradbenega če ga ne potrebujete . zakaj ?

Primer : sem dal vlogo letos za nadstrešek 10 m X 2.5 m -višine 3 m , vse lepo napisano, narisano na kopiji katastra - plačano 17,73 EUR takse vendar mi UE vlogo ZAVRNE !!! obrazložitev - investitor za omenjen nadstrešek po zakonu ne potrebuje gradbenega dovoljenja !!! tudi če hočem gradbeno zaradi sosedov ga enostavno ne dobim in ne potrebujem !!! in isto MORA biti tudi pri sončnih elektrarnah na vseh resnih UE in resnih ljudeh.. torej vloga za gradbeno SE MORA ZAVRNIT tudi če jo nekdo vloži – ne more in ne sme bit drugače…
ne vem in ne razumem dvoličnosti nekaterih - po eni strani bi radi imeli cenejšo državo in manjše stroške - po drugi strani pa podpihujete nepotrebne stroške ljudi !!! nezaslišano - vem da bi še naprej radi kasirali 2500 EUR za upravni postopek ampak ljudje pač ne potrebujejo več gradbenega za sončno elektrarno, ki je na strehi in EDINO pravilno je tako ---
Tisto izjavo o konstrukciji + požarni varnosti in pa načrt strelovoda - pa bo investitorja lahko prišlo po moji oceni max. 1000 EUR (kjerkoli v Sloveniji)
Je pa še vedno investitorjeva odgovornost da ne bo SE montiral na 30 let stare salonitke ali pa 30 let staro BRAMAC streho --- to pač ne gre in ni smiselno ,..

– super in veselimo se na račun znižanja stroškov in končno odpravo nejasnosti …

Bosty
_________________
www.ABCShop.si
NAJUGODNEJŠA PONUDBA v SLOVENIJI
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Fotovoltaika Seznam forumov -> Sončna elektrarna Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.